ביופידבק טמפרטורה – איך למנוע ולהפחית התקפי מיגרנה וכאבי ראש בעזרת חימום האצבעות

האם גם את סובלת מאצבעות קרות בידיים וברגליים כמו חלק stress thermometer 1מהמתמודדים עם מיגרנה וכאבי ראש? ואולי מטמפרטורה נמוכה של עור הלחיים והאף שלך?.

בשנת 2003, על בסיס עשרות מחקרים, המליצה האגודה האמריקנית לנוירולוגיה על חימום כפות ידיים בעזרת ביופידבק, כטיפול לא תרופתי אפקטיבי למניעה ולהפחתה של מיגרנה וכאבי ראש,

איך הטמפרטורה של האצבעות קשורה לכאבי הראש שלך?

החום בקצות האצבעות, בעור הפנים ובקרקפת מושפע מכיווץ והתרחבות של כלי הדם ההיקפיים.

כלי הדם הקטנים והנימים באצבעות מתכווצים, כשמתרחשות תגובות לחץ (stress response - "להילחם או לברוח") בגוף. התגברות הפעילות העצבית (הסימפאתטית) והעלייה ברמת האדרנלין (הורמון לחץ) בדם, גורמות לכיווץ של השרירים ושל כלי הדם ההיקפיים.

כתוצאה מכך, זרימת הדם פוחתת וטמפרטורת העור בקרקפת ובאצבעות הידיים יורדת.

אם את סובלת מכאבי ראש של מתח (Tension type headache) - כיווץ השרירים וכלי הדם הקטנים הוא חלק מהתהליכים הפיזיולוגיים הגורמים לכאב. הירידה בטמפרטורה של אצבעות הידיים, עשויה להוות אינדיקציה לעלייה גדולה מדי במתח (טונוס) השרירים, וסימן עבורך, שכדאי לך לבצע הרפיה של השרירים.

את את סובלת ממיגרנה - לפני התקף, עלולה להתרחש ירידה נוספת בטמפרטורה של העור. השינוי בחום בפנים או באצבעות, יכול להוות עבורך סימן מקדים והתרעה על התקף מתקרב. מה שעשוי להעניק לך את הזמן הדרוש לפעול למניעת ההתקף.

עם התפתחות התקף המיגרנה, מתגברת הפעילות חשמלית במוח, ומופרשים כימיקלים היוצרים דלקת. בשלב זה מתרחשת דווקא התרחבות גדולה של כלי הדם וזרימת הדם לקרקפת מתגברת מאד. כתוצאה מכך, כאב הראש עלול להתחזק מאד. גם החום בראש עלול לעלות.

איך לחמם את האצבעות?

כאמור, העלאת הטמפרטורה של אצבעות כפות הידיים והרגליים היא טכניקה שנבדקה בעשרות מחקרים ונמצאה כיעילה למניעה ולהפחתה של כאבי ראש ומיגרנה.

אין הכוונה כאן לחימום חיצוני שבו מקרבים את כפות הידיים לתנור, נושפים עליהן או מחזיקים כוס משקה חם, אלא לחימום "פנימי".

המטרה היא להפחית את רמת הלחץ ולהכניס את הגוף להרפיה, כדי שהשרירים וכלי הדם יתרחבו וזרימת הדם לכפות הידיים והרגליים תשתפר. כתוצאה מכך תעלה הטמפרטורה בקצות האצבעות .

בזמן התקף מיגרנה, המטרה היא להפחית את כאב הראש ה"פועם" , על ידי כך שנזרים את הדם בחזרה לכיוון אצבעות הידיים (והרגליים) ונפחית את הזרימה המוגברת שלו לקרקפת.

ישנן מספר טכניקות שעוזרות לעשות זאת ולהעלות את טמפרטורה של האצבעות, כולל הרפיית שרירים ונשימה סרעפתית. כאן נתמקד בטכניקה שנעזרת בדמיון. הנה ההנחיות לשימושך:

שבי בתנוחה נוחה,

הרפי את כל השרירים בגוף,

האטי את קצב הנשימה,

אם תרצי, אפשרי לעצמך לעצום את העיניים.

מקדי את תשומת הלב במרכז הגוף, באזור הלב.

במשך 2-3 הדקות הקרובות,

אפשרי לעצמך לדמיין זרימה איטית של הדם (או זרימה של אוויר בצבע מרגיע)

ממרכז הגוף, מהלב ובית החזה, לעבר הצוואר,

אפשרי לזרימה להמשיך באיטיות לעבר הכתפיים ,

במורד הזרועות, האמות, כפות הידיים

ועד קצות האצבעות הידיים.

אני ממליץ לך לתרגל את התרגיל במשך מספר ימים, כי לא תמיד הוא עובד בפעם הראשונה או השנייה.

איך מודדים את השינוי בטמפרטורה? ואיך ביופידבק קשור לעניין?

המדד החשוב ביותר היא התחושה שלך. האם הרגשת עלייה בחום בקצות האצבעות? בידיים? בחלקים אחרים של הגוף?

ניתן למדוד את החום בכפות הידיים בעזרת מד טמפרטורה, כמו זה המופיע בתמונה.

stress thermometer 2

השינוי בטמפרטורה נמדד ומוצג על ידי החיישן .זהו הפידבק.  בעזרת מד הטמפרטורה והפידבק שהוא מציג, ניתן לבדוק איזו טכניקה של חימום האצבעות היא האפקטיבית ביותר עבורך.

כשתצליחי לחמם את אצבעות כפות הידיים ותראי שהמספרים על צג החיישן עולים, תתחזק תחושת השליטה שלך בגוף וביכולות שלך להפחית את הלחץ ולמנוע את כאבי הראש.

שתפו עם חברים

Comments

comments