איך לפתוח אף "סתום" ולהמשיך לשמור עליו פתוח?

בעקבות הפוסט הקודם על חשיבות הנשימה מהאף  קיבלתי ממספר אנשים הסובלים מגודש באף, בקשות לטיפים על

Nose + man on ladderאיך לפתוח אף סתום ולהמשיך לשמור עליו פתוח.

קיימות מספר סיבות להיווצרות גודש באף, וחשוב לקבוע מהו הגורם כי בהתאם יינתן הטיפול.

גודש באף יכול להיווצר אצל אנשים הסובלים מכאבי ראש ומיגרנה כתוצאה משינויים במזג האוויר ובלחץ הברומטרי. הצטננות ושפעת, אלרגיות או נזלת כרונית גם הם יוצרות גודש המקשה על הנשימה מהאף.

מחקרים מעודכנים מראים שרוב האנשים המאובחנים כסובלים מסינוסיטיס (דלקת של הסינוסים) למעשה סובלים ממיגרנה. עוד על הנושא תוכלי למצוא כאן.

חשוב לזכור שההמלצות בהמשך לא מהוות תחליף להתייעצות עם רופא. אם את סובלת מאף ש"נסתם" לעיתים קרובות, וכתוצאה מכך, מכאבי ראש, רצוי התייעץ עם רופא אף אוזן גרון או רופא מומחה לאלרגיה ואימונולוגיה ויחד הם יעזרו לך להגיע למקור הבעיה.

אז הנה ההמלצות:

איך לפתוח אף "סתום":

1. לקנח את האף בעדינות ולא בחוזקה. נשיפת הגודש החוצה בצורה מאומצת מדי עלולה ליצור פגיעה ברירית האף.

2. תרגול נשימה מופחתת נפח במשך 3 דקות:

להניח יד אחת על בית החזה ויד השנייה על הבטן. להתמקד בתחילה בנשימה עדינה רק דרך הנחיריים, עם פה סגור. גם אם האף גדוש לגמרי, עדיין ניתן לנשום דרכו מעט, אפילו אם זה רק ל 20-30 שניות רצופות. לחוש בכפות הידיים את התנועה הגלית שהנשימה יוצרת בבית החזה והבטן . לאפשר לתנועה הגלית להיות יותר ויותר שקטה ולגלים להיות קטנים יותר ויותר. ייתכן ותגיעו לנקודה שבה תרגישו מחסור קל באוויר ותרצו לקחת שאיפה גדולה. השתדלו לעשות זאת באיטיות ורק דרך האף עם פה סגור.

3. לשטוף את האף בתמיסת מי מלח

התמיסה תשטוף מתוך הסינוסים חלק מהנזלת יחד עם החיידקים שהצטברו בה.

חשוב מאד להקפיד להכין תמיסה נקייה כדי למנוע זיהום: רצוי להשתמש במים מזוקקים או מורתחים ומלח כשר (ללא יוד). כמויות: 1/4 כפית מלח ב 1 כוס מים. לשטוף את האף לאחר שהמים הרתוחים התקררו והפכו להיות פושרים.

ניתן לשטוף את הנחיריים והסינוסים עם מזלף או עם משפך קטן בשם נטי פוט Neti Pot. הסבר על נטי פוט והשימוש בו ניתן למצוא בתוכנית של Dr Oz  בקישור הבא: http://www.doctoroz.com/videos/sinus-relief

Neti Pot

4. לנשום אדים חמים

שאפו דרך האף במשך 10 דקות אדים חמים מקערה של מים רותחים כשמגבת מכסה את הראש.  כשמוסיפים למים מספר טיפות של שמן אקליפטוס או שמן מנתה ההשפעה מתחזקת.

5. להגביל את השימוש בתרופות וטיפות אף

לא מומלץ להשתמש בתרסיסי אף יותר מ 3 ימים ברצף מכיוון שימוש ממושך בחומרים אלו עלול דווקא להחמיר את הנזלת והגודש.

איך לשמור על האף פתוח:

1. לנשום רק דרך האף:   ככל שמקפידים לנשום רק דרך האף, עם פה סגור, האף נוטה פחות להיסתם.

 2.  להניח פלסטרים מרחיבים על האף

מניחים את הפלסטרים על הנחיריים לרוחב האף, כפי שמופיע בתמונה, כך שהם מרחיבים את פתחי האוויר וזרימת האוויר משתפרת. ניתן להשתמש בפלסטרים גם בזמן השינה כדי להפחית נחירות. ניתן להשיג אותם בבתי מרקחת.  

Nose strip

3. להגביה את הראש בזמן השינה

אם האף שלך נוטה להיסתם בלילה ואת קמה בבוקר עם תחושת יובש בפה, רצוי להגביה את הראש בזמן השינה – להגביה את המזרון או לישון עם 2 כריות, אחת על השנייה. מכיוון שלחלק מהאנשים הסובלים מבעיות בעמוד השדרה הצווארי, תנוחת השינה משפיעה על כאבי הראש, התנסי בזהירות. אם נדרש, התייעצי עם הרופא שלך.

האם יש לך דרכים נוספות לפתוח את הגודש? הוסיפי תגובה לפוסט או שלחי אלי למייל ל hemi@stressmanagement.co.il  ואני אוסיף אותם לפוסט הזה.

שתפו עם חברים

Comments

comments